Erdoğan’ın “Talimat verdim” dediği iddia edilmişti; Özel’den 28 Şubat kararına ilk yorum: Gecikmiş ama doğru bir adım

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 28 Şubat davasından ceza alan Çevik Bir, Çetin Doğan, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri ve Yıldırım Türker‘in de aralarında olduğu generallerin kalan cezalarını kaldırmasına ilişkin, “Gecikmiş ama doğru bir adımdır. Ailelerinin gözü aydın” dedi.

Generallerin tahliyesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in 2 Mayıs’taki görüşmesinden beri gündemdeydi. Erdoğan’ın yeni bir dönemin başladığını söyleyerek “siyasette yumuşama” diye ifade ettiği görüşmede, Özel 28 Şubat hükümlüsü generalleri de gündeme getirmişti. Kulislere göre, Özel konuyu açtığında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Ben zaten o konuda talimat vermiştim, değerlendiririz” dedi.

Özel, kararın ardından yaptığı ilk açıklamada, “İleri derecede hastalıkları bulunan hükümlü generaller Çetin Doğan, Çevik Bir, Fevzi Türkeri, Yıldırım Türker, Cevat Temel Özkaynak ve Erol Özkasnak’ın cezalarının kaldırılma kararları gecikmiş ama doğru bir adımdır. Ailelerinin gözü aydın” dedi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı karara göre, 28 Şubat hükümlüsü dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan (83) ile Emekli Org. Fevzi Türkeri (82), Emekli Korgeneral  Yıldırım Türker (82), Emekli Tümgeneral Cevat Temel Özkaynak (78), Çevik Bir, Emekli Tümgeneral Erol Özkasnak (77) ve Aydan Erol’un kalan cezaları kaldırıldı. Karara, Adli Tıp’ın generallerin ‘sürekli hastalık’ ve ‘bunama’ raporları gerekçe gösterildi. 

TIKLAYIN – Erdoğan’dan “siyasete yumuşama” mesajı; Külliye’den ilk yorum: Türkiye ‘100. Yıl Uzlaşması’ dönemine giriyor, hayırlı olsun

TIKLAYIN – İmamoğlu, Erdoğan’ın 28 Şubat kararı için ‘Normalleşmenin etkileri’ dedi: Gecikmiş bir adalet, Kavala ve Gezi tutukluları da hemen serbest kalmalı!

TIKLAYIN – 28 Şubat davası ertelendi, dönemin Hükümet Sözcüsü Zeybek, “28 Şubat sürecinde darbe diye bir şey söz konusu değildir” dedi


Generallerin durumu

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Şubat davasında müebbet hapis cezası alan, aralarında Çevik Bir ile Çetin Doğan’ın da bulunduğu 14 sanık hakkında tutuklama 2021 yılında tutuklama kararı verdi. Yargıtay’da cezası kesinleşen 14 emekli general, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Emekli generaller, 2021 yılından beri cezaevindeydi.

TIKLAYIN – Emekli Orgeneral Çetin Doğan taburcu edilip cezaevine gönderildi: “Süreç askıya alındı, hepsinin durumu ağırlaşıyor”

TIKLAYIN – Çetin Doğan’ın eşi Nilgül Doğan: Son 45 günlük süreçte sağlığı tamamıyla bozuldu

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x