Hamas: Kahire’deki ateşkes görüşmeleri bir gün daha uzatıldı

Mısır’ın başkenti Kahire’de Hamas ile arabulucu ülkelerin temsilcileri arasında gerçekleştirilen Gazze’de ateşkes ve İsrail’le rehine takası görüşmelerinin herhangi bir ilerleme sağlanamadan sona erdiği açıklandı. Bu açıklamanın ardından başka bir Hamas yetkilisi, Hamas heyetinin devam edecek görüşmeler için bir gün daha Kahire’de kalacağını bildirdi. İsrail, Hamas’ın Gazze’deki rehinelerin listesini vermediği gerekçesiyle, pazar günü başlayan görüşmelere heyet göndermemişti.

Üst düzey Hamas yetkilisi Bassem Naim, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, iki gün süren görüşmeler sırasında Hamas’ın arabuluculara ateşkes anlaşması teklifini ilettiğini ve şu anda görüşmelere katılmayan İsrail’in yanıtını beklediklerini söyledi. Naim, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’ya işaret ederek, “Netanyahu anlaşmaya varmak istemiyor; top şimdi Amerikalıların sahasında” ifadelerini kullandı.

‘HAMAS HEYETİ, SALI GÜNÜ KAHİRE’DE KALACAK’

Bu açıklamanın ardından Reuters’a açıklama yapan başka bir Hamas yetkili ise Hamas temsilcilerinin arabulucuların talebi üzerinde bir gün daha Kahire’de kalacağını söyledi. İsmi paylaşılmayan yetkili, “Heyet, salı günü daha fazla görüşme için Kahire’de kalacak; bu turu (görüşmeleri) bugün ilerleyen saatlerde sona erdirmeleri bekleniyor” dedi.

Mısır’ın El Kahire televizyonu da konuya ilişkin haberinde, görüşmelerin üçüncü gününde devam edecek şekilde uzatıldığını ama ‘zorluklarla karşılaşıldığını’ aktardı.

‘HAMAS TALEBİ KABUL ETMEDİ, İSRAİL GÖRÜŞMELERDEN UZAK DURDU’

Daha önce görüşmelerle ilgili Reuters’a açıklamada bulunan bir kaynak, Hamas’ın halen hayatta olan rehinelerin isimlerinin olduğu listeyi İsrail’e teslim etme talebini reddettiğini, İsrail’in de bu sebeple görüşmelerden uzak durduğunu belirtmişti.

Ramazan ayı başlamadan önce ABD’nin de bu yöndeki çağrılarıyla İsrailli rehinelerin ve İsrail’deki hapishanelerde tutulan Filistinlilerin serbest bırakılması ve Gazze’de 6 haftalık bir ateşkes sağlanması yönünde görüşmeler yapılıyor. Mısırlı güvenlik kaynakları, 4 Mart Pazartesi günü yaptıkları açıklamada, görüşmelerin İsrail’den gelen bir heyet olmadan sürmesi için İsrail tarafı ile halen iletişim halinde olduklarını bildirmişti.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ise İsrail tarafından onaylanan anlaşmanın masada olduğunu, bunu kabul edip etmemenin Hamas’a kaldığını söylemişti. Hamas ise bu yöndeki açıklamaları reddederek bunun ‘görüşmelerin anlaşma sağlanamadan sona ermesi durumunda İsrail’e suç yüklenmemesi için yapıldığını’ savunmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x